10 soļi ceļā uz starojošu sejas ādu

 1. solis: dekoratīvās kosmētikas noņemšana
  Šis solis ir ļoti svarīgs, jo ilgstoša dekoratīvās kosmētikas klātbūtne uz ādas var to kairināt, nosprostot poras, kā arī veicināt piņņu veidošanos. Šim mērķim ieteicams izmantot micelāro ūdeni, jo tā sastāvā esošās micellas piesaista taukus un netīrumus kā magnēts. Lielākā daļa dekoratīvās kosmētikas ir uz eļļas bāzes, tāpēc labāk izvēlēties produktus, kas labi izšķīdina eļļu, piemēram, micelāro ūdeni.
 1. solis: ādas attīrīšana
  Lai gan daudzi ražotāji apgalvo, ka micelāro ūdeni nevajag nomazgāt, tomēr ieteicams to vienmēr darīt, jo micelārais ūdens piesaista netīrumus un atstāj tos ādas virspusē. Pēc tam ir nepieciešams tos nomazgāt. Attīrīšana ir viens no svarīgākiem soļiem ādas kopšanā, jo tīra āda ir vesela āda. Mūsu platuma grādos vēlams mainīt ādas attīrīšanas līdzekļus atkarībā no gadalaika. Vasarā labāk izmantot attīrošās putas vai gelu, jo vasaras laikā mēs parasti lietojam mazāk dekoratīvās kosmētikas, bet bieži izmantojam saules aizsargkrēmus – āda izdala vairāk sebuma un piesaista vairāk putekļu. Ziemā labāk izmantot attīrošo pieniņu, jo āda temperatūras izmaiņu, laikapstākļu, kā arī apkures sezonas sākšanās iespaidā var kļūt jutīgāka.
 1. solis: pīlings
  Ādas šūnas dzīves cikls katram cilvēkam atšķiras, bet vidēji tās ir 28 dienas. Vecākiem cilvēkiem tas saīsinās. Tas nozīmē, ka atmirušās šūnas ādas virspusē sakrājas vairāk, padarot seju pelēcīgu, kā arī izceļot grumbas. Savukārt taukainai ādai liekā sebuma dēļ tiek traucēta ādas ragšūnu dabiska nolobīšanās. Pīlings palīdz atbrīvot ādu no atmirušajām ragšūnām, bet to izmantošanu nepieciešams stingri kontrolēt, jo zāles no indes atšķir devas lielums. Šim mērķim labi noder pīlinga plāksnītes, jo pīlinga deva tajās ir kontrolēta un tām ir maigāka iedarbība. Tomēr sausai ādai pīlingu veikt ieteicams ne biežāk kā 1 reizi nedēļā. Taukainai ādai to var veikt 2–3 reizes nedēļā. Vasaras sezonā vēlams samazināt pīlinga veikšanas biežumu, kā arī veikt to tikai vakarā, jo pēc pīlinga ir aizliegta ādas saskare ar tiešiem saules stariem. Ziemā pīlingu var veikt arī no rīta, jo tad būs vieglāk uzklāt dekoratīvo kosmētiku un āda izskatīsies starojoša.
 1. solis: ādas tonizēšana
  Lai gan ādas attīrīšana ir ļoti svarīga tās veselībai, tomēr tā bojā ādas hidrolipīdo mantiju un izmaina ādas dabīgo pH līmeni, kas ir ļoti svarīgs ādas dabīga mikrobioma uzturēšanai. Veselas ādas pH ir nedaudz skābs (5,5), bet jebkuras izmaiņas uz skābāku vai sārmaināku pusi bojā ādas aizsargbarjeru – ādas hidrolipīdo mantiju. Tāpēc ir ļoti svarīgi to atjaunot. Šim mērķim ir paredzēts toniks. Tas līdzsvaro ādas pH un palīdz atjaunot ādas hidrolipīdo mantiju.

  Taukainai ādai lieka sebuma dēļ ir paaugstināts pH, tāpēc ieteicams lietot toniku ar nelielu augļu skābju saturu, t.i., skābāku toniku, bet sausai ādai tonika pH nedrīkst būt zemāks par 5,5. Toniku izvēle var atšķirties vasaras un ziemas periodā. Vasarā lielas saules aktivitātes dēļ ieteicams izmantot toniku bez skābēm, bet taukainai ādai – ar skābēm, bet tikai uz nakti. No rīta tikai toniks ar pH 5,5, bet ziemā skābju toniku var lietot arī no rīta, ja nepieciešams, bet vakarā tikai neitrālu toniku, kas palīdzēs ādai naktī atjaunoties.
 1. solis: maska
  Masku nepieciešams izvēlēties pēc problēmas rakstura. Vasarā āda parasti izdala vairāk sebuma, tāpēc ir aktuālas maskas ar mālu, kā arī mitrinošas un nomierinošas maskas ādas atjaunošanai pēc saules iedarbības. Šim mērķim ir vēlams izmantot maskas uz alvejas gela bāzes vai auduma maskas ar alveju. Ziemas periodā āda parasti cieš no nelabvēlīgiem laikapstākļiem un dehidratācijas apkures dēļ. Tāpēc ieteicams izvēlēties mitrinošas maskas ar hialuronskābi, kā arī barojošākas ādu atjaunojošās maskas, kas paredzētas ādas atjaunošanai pēc aukstuma un vēja iedarbības.
 1. solis: esence
  Esences ir paredzētas intensīvākai ādas mitrināšanai un barošanai. Tās var lietot zem sejas krēma vai arī bez tā. Vasaras periodā, kad āda ir taukaināka, ieteicams esenci lietot vienu pašu, jo tai ir vieglāka tekstūra un karstā laikā ar to pilnībā pietiek, bet ziemas periodā to labāk lietot zem krēma – papildu mitrināšanai un barošanai.
 1. solis: ampulas un serumi
  Tie ir paredzēti, lai cīnītos ar konkrētām ādas problēmām, piemēram, kuperozi, akni, ādas dehidratāciju, pigmentāciju, jutīgu vai reaktīvu ādu. Populārākas ir ampulas vai serumi ar hialuronskābi, kas labi mitrina. Tomēr galvenais nosacījums ir pietiekami mitrs gaiss. Ja vēlies sniegt ādai papildu mitrināšanu ar hialuroskābes serumu, tad jādomā par gaisa mitrumu, it īpaši, ja serumu lieto vakarā. Hialuronskābes molekula pati par sevi nemitrina ādu, bet spēj ļoti labi piesaistīt mitrumu no apkārtējās vides. Tāpēc apkures sezonas laikā nepieciešams regulāri vēdināt telpas vai izmantot gaisa mitrinātājus, lai gaiss būtu pietiekami mitrs un jūsu hialuronskābes serums labi iedarbotos. Serumus var lietot gan ziemā, gan vasarā. Parasti tos atkarībā no problēmas lieto kursu veidā.
 1. solis: acu krēms
  Āda zem acīm tiek pakļauta ātrākai novecošanai, jo tai ir plāns zemādas tauku slānis, bet tauku dziedzeri pieslēdzas minimāli. Tas nozīmē, ka āda ap acīm ir sausāka un plānāka. Tādēļ rodas zili loki zem acīm, jo parādās asinsvadi. Galvenais acu krēmu uzdevums ir intensīva mitrināšana un cīņa ar tumšiem lokiem zem acīm. Vasarā ir ieteicams lietot vieglākas tekstūras līdzekļus, piemēram, gelus ar atvēsinošu efektu, jo karstā laikā ādai ir tendence pietūkt un nav ieteicams to lieki noslogot. Bet ziemas periodā āda tiek pakļauta lielākam stresam un tai nepieciešama barošana un aizsardzība. Neskatoties uz to, krēmu ādai ap acīm ir jāuzklāj ļoti plānā kārtā, jo, pārslogojot ādu ap acīm ar krēmu, iespējams izprovocēt tūskas rašanos.
 1. solis: sejas krēms
  Galvenā sejas krēma funkcija ir ādas aizsardzība pret ārējiem apstākļiem. Tāpēc ziemā ieteicams lietot barojošākus krēmus, bet vasarā izvēlēties vieglākus krēmus vai gelus, vai arī iztikt tikai ar esenci un serumu. Izvēloties krēmu, jāpievērš uzmanība, lai tajā būtu sastāvdaļas, kas ietilpst ādas dabiskajā mitrināšanā.
 1. solis: aizsardzība no saules stariem
  Kaut arī saule Latvijā nav īpaši agresīva, tomēr vasarā ir ļoti ieteicams lietot krēmu ar vismaz SPF 30 aizsargfaktoru. Ziemas laikā SPF aizsardzība nepieciešama gadījumos, ja ir veiktas agresīvas kosmētiskās procedūras: pīlings, mikrodermabrāzija, lāzeru procedūras, injekcijas. Ja agresīvas procedūras netiek veiktas, tad ziemas laikā SPF aizsardzība nepieciešama tikai cilvēkiem ar tendenci uz hiperpigmentāciju.

Raksts tapis sadarbībā ar kosmētiķi Darju Haneviču.