Endorfīni

Endorfīni ir dabiskas izcelsmes hormoni, kuru iedarbība uz smadzenēm līdzvērtīga narkotisko vielu iedarbībai – tie nomierina, stimulē imūnsistēmas darbību un rada labsajūtu, bet atsevišķos gadījumos – arī eiforiju. Tādēļ bieži vien tie tiek dēvēti arī par „laimes hormoniem”. Cilvēka organisms endorfīnus izstrādā fizisku aktivitāšu, seksuālas labsajūtas, sāpju, smieklu laikā, kā arī stresa apstākļos. To daudzumu organismā būtiski samazina dažādu atkarību veicinošu vielu lietošana – smēķēšana, alkohola lietošana u.c.

Tā kā endorfīni pastiprināti izdalās fizisko aktivitāšu laikā, ieteicams nodarboties ar sportu. Optimālais sportisko aktivitāšu ilgums – katru dienu vismaz 30 min, kas var būt gan rīta kross, gan pelde vai aktīva pastaiga ar suni tuvējā parkā vai mežā. Fiziskās aktivitātes lieliski uzlabos ne vien garīgo, bet arī fizisko labsajūtu – tas ļaus atbrīvot prātu no ikdienas uztraukumiem, nostiprinās muskulatūru, veicinās skābekļa cirkulāciju un uzlabos smadzeņu un sirdsdarbību.

Drogas padoms: Skaistumkopšanā lieto galvenokārt dabīgas izcelsmes endorfīnus jeb fitohormonus, ko iegūst no kakao pupiņu sēklām un čilli pipariem. Zinātnieki apgalvo, ka šos hormonus saturoši kosmētikas līdzekļi ne vien labi mitrina ādu, atveseļojot sejas un roku ādu, bet arī padara ādu „laimīgāku”, tā efektīvi palīdzot cīņā ar depresiju.