Fluors

Fluors ir gāzveida viela, kuras savienojumi – fluorīdi, dabā sastopami ūdenī, augsnē, gaisā un ēdienā. Cilvēka organismā fluorīdi pārsvarā atrodami zobu emaljā, tādēļ optimālā fluorīdu daudzuma uzņemšana (par optimālo diennakts devu tiek uzskatīti 1,5 mg fluorīdu, no kuriem 1,0 mg tiek uzņemti ar ūdeni un 0,5 mg ar uzturu) palīdz izvairīties no kariesa un ilgāk saglabāt zobus stiprus un veselus.

Pārlieku lielas fluora devas uzņemšana ir organismam kaitīga un var izraisīt vemšanu, drudzi, caureju vai radīt fluorozi, kas padara zobu emalju plankumainu un trauslu. Fluoroze var rasties vienlaikus uzņemot lielu fluorīdu devu no dažādiem avotiem, piemēram, ar fluoru bagātināts dzeramais ūdens un sāls, fluorīda tabletes un zobu pastas norīšana.

Drogas padoms: Zobu kopšanā tiek izmantoti fluoru saturoši līdzekļi, kas iedarbojas iekšķīgi (fluorizēts ūdens, sāls, piens, fluora tabletes vai pilieni) un lokālas iedarbības līdzekļi (zobu pastas, želejas, mutes skalojamie līdzekļi). Lai izvairītos no fluorozes, ieteicams nelietot vairākus fluoru saturošus līdzekļus vienlaikus vai pārsniegt diennakts devu un atgādināt bērniem, ka smaržīgā pasta nav konfekte.