Tējas koka eļļa – īpašības un pielietojums

Kāpēc tējas koka eļļa ir tik vērtīga? Uzzini, kā tējas koka ēteriskā eļļa var noderēt gan skaistumkopšanai, gan veselībai un kāpēc to izmantot aromterapijā!

Tējas koka eļļa skaistumkopšanai, veselībai un aromterapijai

Tējas koka eļļa ir viena no populārākajām ēteriskajām eļļām ar plašu pielietojumu. To izmanto gan skaistumkopšanā, gan aromterapijā, gan arī kā antibakteriālu, pretsēnīšu un pretiekaisuma līdzekli. Tējas koka ēteriskā eļļa tiek iegūta no tējas koka auga lapām, kura dzimtene ir Austrālija, un tai ir izteikts un atpazīstams aromāts – tējas koka eļļu nav iespējams sajaukt ne ar vienu citu ēterisko eļļu! Pateicoties tējas koka eļļas antibakteriālajām īpašībām, tā bieži tiek izmantota arī kā dažādu skaistumkopšanas produktu sastāvdaļa, piemēram, līdzekļos, kas ir piemēroti problemātiskas ādas kopšanai. Kādas ir tējas koka ēteriskās eļļas būtiskākās priekšrocības, kāds ir tās pielietojums un kā pareizi jālieto tējas koka eļļa, lai tā sniegtu vēlamos rezultātus?

Tējas koka eļļa – pielietojums un vērtīgākās īpašības

Tējas koka eļļa skaistumkopšanas un aromterapijas pasaulē ir pazīstama sen, galvenokārt tās vērtīgo īpašību dēļ. Viena no galvenajām tējas koka eļļas priekšrocībām ir tās spēcīgās antibakteriālās un pretsēnīšu īpašības, kas padara to par efektīvu līdzekli ādas un nagu infekciju ārstēšanai, kā arī pūtīšu novēršanai. Tāpēc bieži tējas koka eļļa tiek izmantota pret nagu sēnīti, kā arī pret pumpām un ādas apsārtumu – tējas koka eļļai piemīt pretiekaisuma īpašības, kas var palīdzēt mazināt iekaisumu un nomierināt ādas kairinājumu. 

Tējas koka eļļu parasti izmanto arī kā kukaiņu atbaidīšanas līdzekli, un tā var palīdzēt mazināt elpošanas traucējumu simptomus. Citas tējas koka eļļas priekšrocības iekļauj spēju mazināt muskuļu sāpes (piemēram, pievienojot to vannas ūdenim vai kāju vanniņām), kalpot kā mutes skalojamais līdzeklis (pievienojot ūdenim, ar ko skalot mutes dobumu) smaganu vai rīkles infekcijas gadījumā un citiem mērķiem. Tējas koka eļļas pielietojums ir patiesi plašs, tāpēc ir vērts turēt tējas koka eļļas pudelīti pa rokai, lai nepieciešamības gadījumā izmantotu tās vērtīgās īpašības. 

Tējas koka eļļa pret nagu sēnīti

Tējas koka eļļa ir populārs dabīgais līdzeklis pret nagu sēnīti, jo tai piemīt spēcīga pretsēnīšu iedarbība. Nagu sēnīte var izraisīt nagu sabiezēšanu, krāsas maiņu un trauslumu. Lai izmantotu tējas koka eļļu pret nagu sēnīti, ieteicams to uzklāt tieši uz skartā naga divas līdz trīs reizes dienā. Lai gan tējas koka eļļa var būt efektīvs līdzeklis pret nagu sēnīti, dažkārt šo līdzekli jālieto vairākus mēnešus, lai redzētu rezultātus, un nagu sēnītes ārstēšanai var būt nepieciešami medikamenti vai profesionāla ārstēšana.

Tējas koka eļļa pret pumpām

Iespējams, populārākais tējas koka eļļas pielietojums ir problemātiskas ādas kopšana jeb pūtīšu un citu problemātisku vietu apsmērēšana ar atšķaidītu tējas koka eļļu. Tējas koka eļļai piemīt spēcīgas antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, kas palīdz efektīvi cīnīties pret baktērijām, kas var izraisīt pūtīšu veidošanos, un samazina ādas iekaisumu. Tējas koka eļļa jālieto ārīgi un to nepieciešams atšķaidīt, piemēram, ar kādu citu eļļu (kā jojobas eļļu) vai ūdeni pirms uzklāšanas. Tējas koka eļļa var arī palīdzēt regulēt sebuma ražošanu, kas īpaši aktuāli ir taukainas ādas tipa īpašniekiem. Lai gan tējas koka ēteriskā eļļa var būt efektīvs līdzeklis pūtīšu ārstēšanai, tā var izraisīt ādas kairinājumu, tāpēc ir svarīgi to lietot atšķaidītu, iepriekš veikt “testa” pārbaudi uz nelielas ādas virsmas un nelietot uz bojātas ādas.

Tējas koka eļļa skaistumkopšanas produktos

Tējas koka eļļa bieži tiek izmantota dažādos skaistumkopšanas produktos, piemēram, līdzekļos problemātiskas ādas kopšanai. Ja nav vēlmes tējas koka eļļu pašam šķaidīt vai pievienot jau esošajiem ādas kopšanas produktiem, var izvēlēties jau gatavus produktus ar vērtīgo tējas koka eļļu. Tādus līdzekļus piedāvā populārais un lietotāju augsti novērtētais Alkmene zīmols, kura piedāvājumā ir gan tējas koka eļļa, gan arī sejas krēmi, zobu pastas, sejas mazgāšanas līdzekļi un citi produkti, kuru sastāvā ir vērtīgā Austrālijas tējas koka eļļa.

Tējas koka ēteriskā eļļa aromterapijā

Tējas koka ēteriskā eļļa tiek plaši izmantota aromterapijā, pateicoties tās vērtīgajām īpašībām un atsvaidzinošam aromātam. Lietojot aromterapijā, tējas koka ēteriskā eļļa var veicināt miera un relaksācijas sajūtu, mazināt stresu, trauksmi un depresiju. Tiek uzskatīts, ka tējas koka ēteriskajai eļļai piemīt arī imunitāti stiprinošas īpašības, padarot to par populāru izvēli saaukstēšanās un gripas sezonas laikā. To var iepilināt difuzorā vai pievienot kosmētiskajai eļļai un izmantot masāžas terapijā. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrētas un tās jālieto piesardzīgi!

Tējas koka ēteriskās eļļas lietošana

Tējas koka ēterisko eļļu var izmantot dažādos veidos, lai sasniegtu efektīvus rezultātus, taču ir svarīgi to lietot pareizi, lai izvairītos no iespējamā ādas kairinājuma. 

1. Lietojot tējas koka eļļu, tā jāatšķaida ar kosmētisko eļļu, piemēram, jojobas vai kokosriekstu eļļu vai ūdeni.
2. Jāatceras, ka pietiek vien ar pāris pilieniem, lai iegūtu vēlamo efektu.
3. Tāpat ir ieteicams veikt nelielu “testa” pārbaudi uz nelielas ādas virsmas pirms to uzklāt uz lielākām ādas zonām.
4. Ieteicams lietot augstas kvalitātes tējas koka eļļu, lai iegūtu vēlamos rezultātus, un vienmēr iepazīties ar ražotāja norādīto lietošanas instrukciju un pilienu dozēšanu atbilstoši tējas koka ēteriskās eļļas lietošanas mērķim.

Biežāk uzdotie jautājumi

Ar ko ir vērtīga tējas koka eļļa?

Tējas koka eļļa ir vērtīga tās antibakteriālās, pretiekaisuma un pretsēnīšu iedarbības dēļ, tāpēc to lieto gan kā līdzekli pret nagu sēnīti, gan pret pumpām un citām ādas problēmām kā ādas kairinājums vai apsārtums un citiem mērķiem.

Kāds ir populārākais tējas koka eļļas pielietojums?

Tējas koka eļļas pielietojums ir ļoti plašs – to izmanto gan sejai (pievieno dažus pilienus skaistumkopšanas produktiem vai iegādājas līdzekļus, kuru sastāvā ir tējas koka eļļa), gan matiem, lai cīnītos pret blaugznām un galvas ādas kairinājumu, un citiem mērķiem, piemēram, aromterapijai vai ķermeņa masāžas terapijai, mutes dobuma un kakla skalošanai.

Kā pareizi jālieto tējas koka ēteriskā eļļa?

Tējas koka ēteriskā eļļa ir ļoti koncentrēts produkts, tāpēc to nedrīkst lietot neatšķaidītā veidā. Dažus pilienus tējas koka ēteriskās eļļas var pievienot gan skaistumkopšanas produktiem, gan vannas ūdenim, gan difuzorā. Lietojot uz ādas, pirms lietošanas ieteicams veikt pārbaudes testu uz nelielas ādas virsmas. Tējas koka ēteriskā eļļa ir piemērota ārīgai lietošanai!