Kā izvēlēties pretsviedru līdzekli?

Svīšana ir dabiska un mūsu organismam nepieciešama, taču bieži vien mēdz sagādāt neveiklus brīžus – īpaši cilvēkiem, kuri svīst daudz un intensīvi. Kā ikdienā parūpēties par to, lai sviedri un nepatīkamais aromāts netraucētu ne Tev, ne apkārtējiem? Un kas būs Tavam ķermenim piemērotāks – dezodorants, antiperspirants vai varbūt kalnu kristāls?

Zinātnieki ir izpētījuši, ka cilvēks dzīves laikā izdala aptuveni 20 000 litru sviedru. Karstā laikā svīšana ir ne vien dabiska, bet arī dzīvībai nepieciešama, jo tā ir organisma aizsargreakcija, kas palīdz kontrolēt ķermeņa temperatūru un aktivizēt vielmaiņu.

Pārsteidzoši, bet sviedriem pašiem par sevi nav aromāta, jo tie sastāv no 99% ūdens. Nepatīkamo aromātu svīšanas laikā izraisa dzīvās baktērijas (mikroorganismi), kas dzīvo, pārtiek un vairojas mitrā un siltā vidē. Tādēļ pirms tiek lietoti pretsviedru līdzekļi, noteikti jāparūpējas par personīgo higiēnu, lai izskaustu vidi, kas labvēlīga baktērijām, un tādējādi novērstu nepatīkamo aromātu veidošanos.

Visvairāk svīst paduses, pēdas un cirkšņi, jo tieši šajās zonās ir lielākais sviedru dziedzeru daudzums, taču cilvēkam var svīst jebkura ķermeņa daļa, jo mūsu organismā ir apmēram trīs miljoni sviedru dziedzeru.

Visus pretsviedru līdzekļus bieži vien saucam vienā vārdā – par dezodorantiem, taču pretsviedru līdzekļu pasaule ir ļoti plaša, daudzveidīga un ir daudz dažādu knifiņu, kurus ir vērts zināt, izvēloties sev un savam dzīvesstilam atbilstošāko pretsviedru līdzekli.

Ko izvēlēties – dezodorantu vai antiperspirantu?

Antiperspirants un dezodorants ir divi dažādi produkti ar atšķirīgām funkcijām. Dezodorantu uzdevums ir mazināt baktēriju daudzumu un piešķirt ķermenim smaržu, neitralizējot sviedru aromātu, taču dezodoranti neaizkavē sviedru izdalīšanos. Savukārt antiperspirantu iedarbība ir daudz spēcīgāka. Tie aizkavē sviedru saskaršanos ar ādas virsmu un samazina nepatīkamo aromātu izraisošo baktēriju daudzumu.

Antiperspiranti

Antiperspiranti ir ievērojami spēcīgākas iedarbības līdzekļi, jo tajos iekļautas īpašas vielas, kas samazina sviedru izdalīšanos uz 12, 24, 48 vai pat 72 stundām. Tik efektīvu rezultātu palīdz panākt antiperspirantu sastāvā esošie cinka un alumīnija sāļi, kas bloķē sviedru dziedzeru darbību, samazina sviedru izdalīšanos un izjauc baktēriju vairošanās procesam labvēlīgo vidi. Tādējādi līdzeklis cīnās gan ar sviedru izdalīšanos, gan ar nepatīkamo aromātu.

Tomēr der atcerēties, ka ilgstoša antiperspiranta lietošana var bloķēt sviedru dziedzerus un bojāt ādas imunitāti. Turklāt ar sviedriem no organisma izdalās arī toksīni. Ja pastiprināta svīšana ikdienā rada problēmas, labākais risinājums būs antiperspirantu ik pa laikam nomainīt pret dezodorantu, un otrādi.

Showing > of results

Kad labāk teikt “nē” antiperspirantiem

 • Pludmale un saule. Saules stariem reaģējot ar antiperspiranta sastāvdaļām, uz ādas var veidoties pigmenta plankumi.
 • Antiperspirantus nedrīkst lietot intensīvas fiziskas slodzes laikā, jo tas var izraisīt iekaisumus. 
 • Ejot pirtī vai apmeklējot SPA.
 • Pastiprināta stresa apstākļos.
 • Ja padušu zonā ir tikko veikta epilācija, nobrāzumi, grieztas brūces vai mikrotraumas. Tas var radīt vēl lielāku kairinājumu, un ādā var iekļūt infekcija, izraisot nopietnas problēmas.
 • Nedrīkst uzklāt uz netīras vai mitras ādas.

Dezodoranti

Dezodorants kā pretsviedru līdzeklis ir daudz saudzīgāks – tas nesamazina sviedru izdalīšanos, bet aptur baktēriju veidošanos un, pateicoties smaržvielām, uz laiku nomāc nepatīkamo aromātu.
Gandrīz visos dezodorantos ir spirts, kas ir diezgan spēcīgs antibakteriāls līdzeklis, taču tas diemžēl sausina ādu.
Cilvēkiem, kuri maz svīst un nevēlas iejaukties dabiskajā svīšanas procesā, ieteicams izvēlēties dezodorantu, nevis antiperspirantu.


Pozitīvās īpašības

 • Dabai draudzīgāks un saudzīgāks;
 • Nav kaitīgo alumīnija sāļu klātbūtnes;
 • Tā sastāvs ir ekoloģiskāks un nebloķē sviedru izvadkanāliņus, līdz ar to nepastāv sviedru dziedzeru iekaisuma risks.

Negatīvās īpašības

 • Nav piemērots cilvēkiem, kuri cieš no pastiprinātas svīšanas;
 • Lielos stresa brīžos tam ir zema efektivitāte – pastiprināti svīstot, dezodorants nepasargā apģērbu no sviedru traipiem.
Showing > of results

Ir divu veidu dezodoranti – tradicionālie un antibakteriālie:

Tradicionālais dezodorants – maigas iedarbības un galvenokārt paredzēts tikai sasvīduša ķermeņa aromāta īslaicīgai maskēšanai. Dezodoranta sastāvā tiek iekļautas organismam pēc iespējas nekaitīgākas smaržvielas un augu ekstrakti. Šāda veida dezodorantus var lietot divas reizes dienā.

Antibakteriālais dezodorants – līdzīgs tradicionālajam dezodorantam, tikai ar papildus pievienotām antibakteriālajām vielām: bakterocīdiem un triklozanomu, kam piemīt spēja pārveidot, sadalīt vai iznīcināt nepatīkamo aromātu izraisošās baktērijas. Šādu dezodorantu ieteicams lietot vakarā tūlīt pēc dušas, jo tas savu iedarbību sāk tikai pēc pilnīgas iesūkšanās ādā.

Kristāli

Kristāla dezodoranti ir 100% dabiski minerāla dezodoranti, kas radīti no alauna kristāliem un satur dabīgas izcelsmes minerālsāļus. Tie ir ieži, kas veidojušies dabā. Kristālu lietošana nenobloķē ādas poras, kavē baktēriju vairošanos un novērš nepatīkamo ķermeņa aromātu.

Showing > of results

Tie piemēroti cilvēkiem, kuriem ir īpaši jutīga āda un mēdz būt alerģiskas reakcijas. Kristāls ir hipoalerģisks. Tas nav ne lipīgs, ne taukains, nesatur alumīnija hlorhidrātu un smaržvielas. Tas nesmērē apģērbu un neatstāj baltus traipus.

Kristāla dezodorantu plusi:

 • Tie ir pilnīgi dabīgi un bez konservantiem.
 • Nav nekāda riska, ka tiks aizsprostotas poras, kas var izraisīt iekaisumus vai izjaukt cilvēka termoregulāciju.
 • Tiem ir arī citi pielietošanas veidi – darbojas kā dziedējoši antibakteriālie līdzekļi pret iekaisumiem, sēnītēm, saaukstēšanās herpēm, dažādiem ādas sakairinājumiem un pat kukaiņu kodumiem.
 • Ļoti ekonomiski. Vidēja izmēra kristāls vienam cilvēkam var kalpot 1-2 gadus.

Kristāla dezodorantiem ir divi veidi – viengabala un kausēti:

 • Viengabala kristāli – tiek izgatavoti no viengabala minerāla, ar rokām slīpējot vai izmantojot slīpēšanas mašīnas. Tādā veidā tiek iegūta vēlamā forma un noslīpētas asās malas. Šie minerāli ir ļoti cieti un gandrīz nekūstoši, tādēļ var kalpot vairākus gadus. Mēdz būt puscaurspīdīgi vai caurspīdīgi.
  Iedarbības ziņā šie dezodoranti ir krietni spēcīgāki par kausētajiem. To iedarbība var ilgt līdz pat trim diennaktīm. Kristāla dezodoranti ir jālieto uz mitras ādas un jāuzglabā sausā vietā.
 • Kausētie kristāli – daudz mīkstāki un izlietojas krietni ātrāk nekā viengabala dezodoranti. Visbiežāk tos pārdod plastikāta iepakojumos. Šāda veida dezodorantiem parasti tiek pievienotas dabiskas vielas, kas papildina to vērtīgās īpašības.

Dažāda konsistence

 • Izsmidzināms sprejs/aerosols – tas ir ērts lietošanā un nožūst dažu sekunžu laikā. Lai sajauktos visas sastāvdaļas, to pirms lietošanas nepieciešams sakratīt. Vislabāk izsmidzināt 15 cm attālumā no ķermeņa. Šis dezodorants izlietojas ātrāk, bet tam ir izteiktāka smarža.
 • Krēmveida – tam ir cieta konsistence. Lietošanas laikā var šķist sauss. Jāuzmanās, lai tā daļiņas nejauši nepaliek uz apģērba. Ieteicams sausai un jutīgai ādai, jo tā sastāvā ir ekstrakti, kas novērš iekaisumu rašanos, baro un mīkstina ādu. Ļoti parocīgs ceļošanai.
 • Rullītis – šī dezodoranta sastāvā var būt mitrinošas eļļas, kas nesausina ādu. Pateicoties rullīša aplikatoram, dezodorants vienmērīgi klājas uz ādas un tiek pareizi dozēts, neveidojot pārpalikumus.
 • Gels – šis dezodorants ir piemērots sausai ādai, jo tā sastāvā ir mitrinošas vielas. Pēc gela dezodoranta uzklāšanas ir mazliet jānogaida, kamēr tas pilnībā iesūcas ādā.
 • Zīmulis/stiks – tas ir kompakts, viegls un ekonomisks. Tā iedarbība sākas uzreiz pēc uzklāšanas. Sausai un jutīgai ādai šis dezodorants nebūs piemērots, jo tas var radīt kairinājumu, taču ir ļoti piemērots cilvēkiem ar taukainu ādu un tiem, kuri pastiprināti svīst.

Izvēlies savam ķermenim un dzīves situācijai atbilstošāko pretsviedru līdzekli! Pievērs uzmanību dezodoranta sastāvam, lai tajā būtu mitrinošas vielas un maz spirta. Atceries, ka pretsviedru līdzekļi jāuzklāj uz tīras un sausas ādas. Izvairies no to lietošanas, ja āda ir iekaisusi vai tajā ir kāda mikro brūce, lai neradītu papildu kairinājumu un iekaisumu.